Bejegyzett élettárs vagy regisztrált élettárs? Kik lehetnek élettársak? Be kell-e őket jegyeztetni valahová? Mi van, ha nincsenek bejelentve? Mivel jár egy élettársi kapcsolat? Mai bejegyzésünkben ezeket a kérdéseket járjuk körbe.
Élettársi kapcsolat fogalma
Ténlyeges élettársak azok, akik mindenféle regisztráció nélkül pusztán ténylegesen együtt élnek, közösen gazdálkodnak, érzelmi és szexuális közösségben élnek. Az Ő együttélésük jogi szabályozása jelenleg a Ptk-ban található meg.
Eszerint élettársi kapcsolat áll fenn két olyan, házasságkötés nélkül közös háztartásban, érzelmi és gazdasági közösségben együtt élő személy között, akik közül egyiknek sem áll fenn mással házassági életközössége, bejegyzett élettársi életközössége vagy élettársi kapcsolata, és akik nem állnak egymással egyenesági rokonságban vagy testvéri kapcsolatban.
Élettársi kapcsolatok nyilvántartása/Nyilvántartott élettársi kapcsolat
Az élettársak kérhetik a közjegyzőnél történő nyilvántartásba vételüket. A nyilvántartásba vétellel plusz jogok vagy kötelezettségek nem illetik meg az élettársakat. A nyilvántartás az élettársi kapcsolat fennállásának és annak időtartamának bizonyítását könnyíti meg, hiszen az élettársak körében sok esetben okoz problémát, hogy a másik fél nem akarja a közös vagyont megosztani a felek kapcsolatának a végével, és az erre irányuló eljárásban akár több évi együttélést követően is letagadja, hogy egyáltalán élettársi kapcsolatban volt a másik féllel. Amennyiben az élettársak közjegyző előtt nyilatkoznak az élettársi kapcsolatuk fennállásáról, úgy már nem kell bizonygatni, hogy a felek élettársak voltak, ugyanis ezt a közjegyzői nyilvántartás közhitelesen tanúsítja.
Élettársi kapcsolat létrejötte
Az élettársi kapcsolat létrejötte ténykérdés, nem jogi szabályozás kérdése. Akkor jön létre a felek között az élettársi kapcsolat, amikor az érzelmi-gazdasági közösség megkezdődik közöttük. Az élettársi kapcsolat tehát a tényleges életközösség létesítésével jön létre.
Együttélés
A puszta együttélés még nem jelenti, hogy a törvény szerinti élettársi kapcsolat is létrejött, az élettársi kapcsolathoz ugyanis szükséges az is, hogy az érzelmi és gazdasági életközösség is fennálljon a felek között (tehát nem csak egyszerű lakótársak).
Élettársi kapcsolat megszűnése
Az élettársi kapcsolat megszűnik, ha az élettársak egymással házasságot kötnek, bejegyzett élettársi kapcsolatot létesítenek vagy az életközösségük véget ér.
Élettársak vagyonjogi viszonyai
Bár a törvény szerint az élettársak között is törvényes vagyonjogi rendszer áll fenn (ugyanúgy, mint a házastársaknál), rájuk nem érvényes a közös vagyon vélelme. Azaz az élettársak az életközösség fennállása alatt is önálló vagyonszerzőnek minősülnek. Az életközösség megszűnése esetén bármelyik élettárs követelheti a másiktól az együttélés alatt keletkezett vagyonszaporulat megosztását, ilyen például az, ha az egyik élettárs tulajdonában lévő lakást az élettársak együtt újítják fel – ez esetben a lakás értéknövekedése a közös vagyon.
Ez a közös vagyon azonban nem egyenlő arányban illeti meg a feleket – ellentétben a házastársakkal -, hanem a szerzésben való közreműködés arányában. A törvény a háztartásban, gyermeknevelésben, valamint a másik élettárs vállalkozásában végzett (általában ingyenes) munkát is szerzésben való közreműködésnek tekinti. Ez a jogszabályi rendelkezés legtöbb esetben a nők védelmét szolgálja, hiszen általában ők maradnak otthon a kicsi gyerekkel, ők végzik a házimunkát. A pénzkereső élettárs azonban nem hivatkozhat arra, hogy mivel párja a házimunkát és a gyermeknevelést végezte, így jövedelmet nem termelt, tehát a szerzésben sem működött közre. A jog tehát ugyanúgy munkának ismeri el a háztartást, a gyermeknevelést és azt is, ha élettársunk vállalkozásába, munkájába besegítünk.
A házassági szerződés mintájára az élettársak is köthetnek vagyonjogi szerződést, amiben kedvük szerint (persze a jó erkölcs szabályainak figyelembevételével) szabályozhatják együttélésük idejére a vagyoni viszonyaikat. A vagyonjogi szerződésre azonban kívülállókkal (pl. hitelezőkkel) szemben csak akkor lehet hivatkozni, ha a közjegyző nyilvántartásba vette.
Gyermektartásdíj élettársi kapcsolat megszűnése után
A jog nem tesz különbséget élettársi, házastársi, vagy akár alkalmi kapcsolatból született gyermekek között. A gyermektartásdíj ugyanazon feltételek mellett illeti meg az élettársi kapcsolatból (vagy akár egyéjszakás kalandból) született gyermeket, mint a házasságból született gyermeket.
Bővebben lsd. tartásdíj szócikkünket.
Bejegyzett élettársi kapcsolat
Ez a jogintézmény a házassággal közel – de nem teljesen – azonos jogokat és kötelezettségeket keletkeztet az azonos neműek számára. Ugyanúgy anyakönyvezésre kerül az anyakönyvvezető előtt, mint a születések, a halálesetek, illetve a házasságkötések. Létrejöttéhez két tanú jelenléte is szükséges. Ünnepélyes ceremónia során is köthető. Apasági vélelmet nem keletkeztet. A házastársak névviselésére vonatkozó rendelkezések nem alkalmazhatóak a bejegyzett élettársakra. Az élettársi kapcsolat fennállását közhitelesen igazolja, így a vagyonjogi viták is egyszerűsödnek. A bejegyzett élettársak között is törvényes vagyonjogi rendszer áll fenn, mely a házastársakéval azonos, azaz a közös szerzés vélelme érvényesül.
A bejegyzett élettársi kapcsolat közjegyző is megszüntetheti nemperes eljárásban, amennyiben a felek minden járulékos kérdésben megállapodnak. Vita esetén a bejegyzett élettársi kapcsolatot Bíróság bontja fel. Ez esetben a bejegyzett élettársi kapcsolat megszűnésére a házasság megszűnésére vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.
Szép napot. A volt élettársammal van egy közös ingatlanunk, 12 éve külön mentünk és most fel bukkant hogy megváltaná az ingatlant és oda menne lakni. Az én nevemen van a hitel, én fizettem ő kezes volt. Mi ilyenkor a teendő? Követelőzhet 12 év után?
Válaszát előre is köszönöm.
Üdvözlöm! Létesülhet-e élettársi kapcsolat, ha a két fél nem azonos lakcímen él/lakik/van bejelentve? Tehetnek-e ilyen esetben ügyvéd által ellenjegyzett nyilatkozatot az élettársi kapcsolatról és ha ilyet tesznek, annak érvényessége milyen ügyekben válhat előnyössé?
Előre is köszönöm a válaszát.
Jó napot kívánok!
A pàrommal egymással közjegyző előtt élettársi kapcsolatot létesítettünk,tehàt bejegyzett élettàrsi kapcsolatot hoztunk létre. A kérdésem az volna,hogy mi a menete – és egyàltalán szükséges e a dolog- a megszűntetésének, ha mi egymással házassàgot szeretnénk kötni. Azt tudjuk,hogy jog szerint a hàzassàg felül fogja írni az élettársi kapcsolatot, viszont a menetére vonatkozóan nem találtunk semmilyen adatot?!
Köszönöm a válaszàt